
Kolmas kerta toden sanoo, niin uskoo Huhtamo International Film Festivalin festivaalijohtaja Pekka Ollula.
Keskiviikkona käynnistyvä, kolmatta kertaa järjestettävä huhtamolainen filmifestivaali on tällä hetkellä jonkinlaisessa käännekohdassa. Tulevat päivät ja viikot tulevat osoittamaan, onko Ollulan käsissä menestysresepti vai jääkö festareiden tarina joutsenlauluksi.
”Kolmannen kerran jälkeen tapahtumaa voidaan pitää vakiintuneena ja se otetaan eri tavalla vakavasti.
Tähän asti tapahtuma on rakennettu pitkälti vapaaehtoisvoimin ja kotiseuturakkaudesta, mutta jatkon kannalta olisi hienoa saada tapahtuma festivaalitukien piiriin. Se mahdollistaisi jonkinlaisen koneiston rakentamisen tapahtuman taustalle,” Ollula pohtii.
Sittenkin vähän isommin
Koronan vuoksi koko tapahtuma-ala on elänyt viimeiset puolitoista vuotta suuren epävarmuuden keskellä. Pitkään oli epäselvää myös se, millä tavalla joka toinen vuosi järjestetty HIFF tänä kesänä toteutettaisiin.
”Se oli alusta asti varmaa, että jotain tälläkin kerralla näytetään. Pitkään ajatuksissa oli vain yksi näytös Huhtamon kirkossa, mutta koronatilanteen hieman helpotuttua päätimme, että tehdään tämä kuitenkin taas isommin”, Ollula kertoo.
Festivaali käynnistyy tällä kerralla jo keskiviikkona ja näytöksiä järjestetään myös Huittisten keskustassa vanhalla urheilukentällä.
”Saimme pääyhteistyökumppaniksi Huittisten kaupungin, mikä ratkaisi festareiden laajentumisen Huhtamosta keskustaan”, Ollula iloitsee.
Vanhalla urheilukentällä järjestetään tänään keskiviikkona ilmaisnäytökset kokoperheen elokuvasta Kuka pelkää puudelia sekä festivaaleille lähetetyistä lyhytelokuvista tehdystä 1,5 tunnin mittaisesta koosteesta.
”Saimme yhteensä seitsemän tunnin edestä lyhytelokuvia ja karsimme esiraadin kanssa niistä mielestämme parhaat. Festivaaliyleisö puolestaan pääsee valitsemaan niistä omasta mielestään onnistuneimman”, Ollula kertoo.
Penkit täytetään saapumisjärjestyksessä
Heinäkuun valoisissa päivissä elokuvia katsellaan vanhan urheilukentän ulkoilmanäytöksissä suurilta LED-screeneiltä, mitkä takaavat parhaan katselukokemuksen.
”Elokuvia voi katsoa sekä penkkikatsomosta että picnic-katsomosta. Tuomme paikalle jonkin verran vilttejä, mutta mukaan voi ottaa myös oman huopansa ja levittää sille juuri itse haluamansa leffaeväät vaikka kuohujuomia myöten”, Ollula vinkkaa.
Honkapirtille eväitä ei tarvitse pakata, sillä siellä nälkäisille on perinteiseen tapaan myynnissä muun muassa kokonaisena palvattua possua ja janoisia palvelee Brewers pubin kanssa yhteistyössä toteutettava maalaisbaari.
Ulkoilmanäytösten ohella koronaturvallisuus on huomioitu myös Kirkkokinossa. Huhtamon kirkossa on käytössä vain joka toinen penkkirivi ja näytöksiin otetaan maksimissaan 100 katsojaa.
”Paikalle kannattaa saapua ajoissa, sillä paikat täytetään saapumisjärjestyksessä”, Ollula neuvoo.
Tarjolla yli 30 kokopitkää elokuvaa
Huhtamon filmifestivaaleilla nähdään tänä vuonna enemmän elokuvia kuin koskaan ennen, yli 50 kappaletta, joista reilut 30 kokopitkiä.
Ollulan mukaan ne on valittu jälleen täysin mielivaltaisesti, mutta tällä kerralla valinnoissa on painotettu erityisesti Jussi-ehdokkuuksia keränneisiin elokuviin.
”Koronan vuoksi moni upea leffa on jäänyt kovin vähälle huomiolle. Tästä syystä haluamme nostaa niitä täällä Huhtamossa.”
Lisäksi ohjelmistossa olevat elokuvat sopivat Huittisiin henkensä ja teemojensa puolesta.
”Mukana olevissa leffoissa on jotain, mikä kuvaa paikkakunnan menoa ja henkeä tai vaihtoehtoisesti tuo jotain aivan uutta ajateltavaa”, Ollula pohtii.
Festivaalijohtajan on mahdotonta nostaa yhtä HIFF:in elokuvanäytöstä ylitse muiden.
”Avajaispäivä on aina avajaispäivä, ja kaikkia vanhan urheilukentän näytöksiä on helppo suositella.”
Honkapirtillä festivaalijohtaja kävisi itse katsomassa ainakin rokkidekkari Ford fairlanen ja lastensunnuntaina näytettävän Tytöt pidetään pallo. Punkalaitumella näytettävistä elokuvista yksi ylitse muiden Ollulalle on Mitäs me taiteilijat.
”Kirkkokinosta olisi pakko valita kauhua kirkossa eli The witch in the window. Uskon, että miljöön ansiosta se tulee olemaan todella vaikuttava kokemus.”
Kommentointi ei ole käytössä.