Herkkujuustolalle löytyi paikka Häijäästä

Sastamalan kaupunki ja Mouhijärvellä toimiva Herkkujuustola Oy solmivat määnkäyttösopimuksen asemakaavan laatimisesta ja tekevät kiinteistökaupan esisopimuksen. Herkkujuustola on etsinyt sopivaa rakennuspaikkaa Häijäästä liikenneympyrän läheltä, josta sellainen vihdoin löytyi.
Maankäyttösopimuksen tarkoituksena on sijoittaa Luodonsivun tilalle toimitilarakennusten rakennusoikeutta juustonvalmistuslaitokselle ja siihen liittyvälle myymälälle. Herkkujuustola sitoutuu kolmen vuoden kuluessa rakentamaan rakennukset, joiden kerrosala on vähintään 600 neliömetriä. Kaupunginvaltuustolle asemakaavan muutos on tulossa hyväksyttäväksi ensi keväänä.
Herkkujuustolan sveitsiläinen juustomestari Peter Dörig muutti Suomeen 90-luvun puolivälissä ja toi tullessaan sukunsa juustonvalmistuksen perinteet. Yritys toimii nykyisin Selkeen kartanon tiloissa.