Kaikki alkaa olla valmista kirjapäivävieraita varten

Tämä tilanne tiivistyi kirjateltaksi. Lopputuloksen voit käydä tarkastamassa Vanhan kirjallisuuden päivillä perjantaina ja lauantaina. Kuva: Vanhan kirjallisuuden päivät.

KUUNTELE – Sastamalassa Sylvään koululla käy kova viime hetken kuhina, sillä Vanhan kirjallisuuden päivät lähestyvät. “Ensimmäiset kirjamyyjät kantavat juuri tavaroita sisään,” kertoi toiminnanjohtaja Johanna Kurkikangas aamupäivällä.

Perjantaina ja lauantaina vietettävän tapahtuman teemana tänä vuonna on raha. Oheisessa haastattelussa Johanna Kurkikangas kertoo Vanhan kirjallisuuden päivien ohjelmasta ja antaa myös vinkkejä kirjanystävälle, jolla mielessä on jonkin tietyn kirjan löytäminen. Antikvaarisia kirjamyyjiä tapahtumassa on kuutisenkymmentä.

Alueviestin, Sopulin ja Iskelmä Sastamalan matkassa pääsee myös kirjapäivien tunnelmiin. Yhteistyönä toteutettavan nettiradion kautta lähetetään kolme tilaisuutta. Perjantaina radioidaan Elämäni tietokirjat kello 12-13. Lauantaina kuullaan Raha, tyä ja onni -Tyrvääläinen talousseminaari kello 14-15 sekä Flopit ja bestsellerit kello 15-16. Nettiradion kuuntelulinkki ilmestyy Alueviestin sivuille perjantaina aamulla.