
Sastamala-messujen ensimmäinen päivä sujui myönteisissä merkeissä, kun televisioista tutut esiintyjät, kiinnostavat näytteilleasettajat ja kaunis sää saivat väen liikkeelle.
Aamupäivän vetonaulana toimi Kikattava Kakkiainen, joka discoineen laittoi liikettä pienempään messuväkeen.
“Se on vaan niin kiva, ja mä tykkään tanssia. Täällä on paljon tuttuja päiväkodista ja harrastuksista”, perustelivat 5-vuotiaat Pihla ja Sofi osallistumistaan Kakkiaisen keikalle.
Havunhelman pienen sankarin keikka myöhästyi parikymmentä minuuttia verkkoyhteydessä olleiden ongelmien vuoksi. Kun esitys pääsi alkamaan, ei yleisö vaikuttanut odotuksesta juuri väsyneen, sen verran railakasta oli meno.

Iltapäivän puolella lavalle asteli huutokauppakeisari Aki Palsanmäki apumiehensä Markun kera. Palsanmäen Heli-vaimo oli tietysti mukana kirjaamassa kaupanteon faktat ylös. Huutokauppakeisari seurueineen veti Vexve Areenalle kaikenikäistä väkeä. Koko hallin toinen pää oli täynnä ihmisiä tungokseksi asti.
Shown jälkeen esiintyjillä oli kova nälkä, ja kolmikko suuntasi Wareliukseen syömään.
“Emme olleet Sastamalassa ensimmäistä kertaa, huutokaupan merkeissä Häijään seutu on tullut tutuksi. Mukavasti oli ihmisiä liikkeellä ja huutojakin tuli riittävästi, sillä kaikki myytävä teki kauppansa”, totesi Markku.
Hyväntekeväisyyshuutokaupan tuotto meni Sastamalan mielenterveysseuran hyväksi.



“Täytyy olla tyytyväinen. Ihmisiä on ensimmäisenä messupäivänä varmasti käynyt enemmän kuin viime messuilla yhteensä”, jutteli muun muassa yrityspuisto Sykettä tapahtumassa markkinoinut Sastamalan elinkeinojohtaja Ursula Lumme.
Alueviestin ja Iskelmän messuosastolla riitti myös vipinää. Osastolla poikenneista moni kertoi, että olisi tullut messuille joka tapauksessa, mutta tottakai kiinnostavat esiintyjät ovat aina plussaa.
Ja elinkeinojohtaja oli oikeassa, messuilla viihtyi lauantaina yhteensä 3067 ihmistä. Asetettu kävijätavoite, 3000, ylittyi siis jo ensimmäisenä tapahtumapäivänä.


Sastamala-messut jatkuvat huomenna sunnuntaina kello 10 – 16. Luvassa muun muassa Ryhmä Haun tanssi- ja halihetkiä sekä Kotirempat-ohjelmasta tutun Ari Lahden remonttivinkkejä.
Hieno päivä, hienot messut! Näin, Sastamala!
Onneksi tuli oltua pari päivää Tampereella..
Suosittelen, että muutat sinne pysyvästi.
Oli kyllä porukkaa messuilla ja muutenkin mukavaa.
Tila on vaan liian pieni tällaiselle joukolle. Ei siellä pääse katsomaan mitään.
Löytöeläinpalvelun hyväksi olisi toivonut menevän tuoton! Pienet viattomat avuntarpeessa olevat eläimet eivät osaa pyytää itse apua. Ja tätä työtä tekevät ihmiset tekevät sitä täydestä sydämestään.
Ihminen on ennen eläintä. Ajattelepa tätä siltä kantilta, että jos ihmisen mielenterveys on kunnossa ja hän saa hätäänsä apua, on myös terveempi auttamaan myös eläimiä. Mieleltään terve ihminen ei rääkkää tai hylkää eläintä. Että nappiin meni tuo raha.
Kaikki elollinen on tärkeää myös eläimet. Mielenterveyspuoli saa yhteiskunnan apuja, mutta löytöeläinpalvelu toimii vapaaehtoistyön turvin.
Miksi jutussa ei mainittu PYLSYÄ?
Tärkein syy kasvaneeseen yleisömäärään jäi mainitsematta. ILMAINEN sisäänpääsy toimii aina.
Tuo 5-10€ sisäänpääsystä veisi heti puolet porukasta pois.Viime vuoteen ei sen takia ihan suoraan voi verrata kävijämäärää,silloin kun sisäänpääsystä piti jopa maksaa.
Tänään sunnuntaina annetaan remonttivinkkejä. Tärkein vinkki useimmille on, että jättää remontin ammattilaiselle.
Siinä tulikin kirvesmiehen näkemys asiaan.
Seuraavalla kerralla sitten lauteilla tämän vuoden komea palomies-Bartheloori sammutus- ja pelastusnäytöksineen! Ja seuralaisenaan tietysti kuvankaunis Aira tai Lenita, kumpi heistä nyt sitten sattuukin hänet sitä ennen pokaamaan?