Paavo Salonen kimpaantui Venäjän lapsiasiamiehen Pavel Astahovin tuoreista lausumista niin, että teki viime viikolla Astahovista ja Venäjän valtiosta kantelun Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen. Näin Astahov joutuu aikanaan vastaamaan julkisesti muun muassa siihen, miksi Suomen kansalaiset Paavo Salonen ja hänen Anton -poikansa eivät päässeet laillisesti kotimaahansa Venäjältä huhtikuussa 2009 vaan heidät piti salakuljettaa maasta.
Paavo Salosta on viimein kuultu julkisesti Venäjälläkin. Verkkolehti Fontanka (fontanka.ru) julkaisi viime viikolla Paavo Salosen asiallisen haastattelun, jonka teki toimittaja Leeonid Laakso. Haastattelussa tuodaan ensi kerran Venäjällä julki muun muassa se, että Salonen on kiistatta poikansa yksinhuoltaja ja että tämä on todettu myös venäläisissä oikeusistuimissa.
Oikeusjutut asian tiimoilta eivät kuitenkaan ole vieläkään ohitse, sillä nyt Rimma Salonen on haastanut oikeuteen asianajaja Simo Pietiläisen, joka konsulina vielä ollessaan salakuljetti Saloset Venäjältä Suomeen autonsa tavaratilassa.

Lue lisää Alueviestistä keskiviikkona 11.7.








Kalliiksi tulee veronmaksajille, kun varaton ja työtön käy turhaa oikeutta.
Ei pitäisi ottaa enään käsittelyyn moisia syytteitä.