Sastamalan lukiokoulutus keskitetään Vammalan lukioon ensi vuoden elokuusta alkaen, kasvatusjohtaja Pekka Kares esittää. Lukiokoulutus Mouhijärven lukiossa ja Äetsän Sarkia-lukiossa loppuu.
Ratkaisulla on vaikutusta myös perusopetuksen ja varhaiskasvatuksen palveluiden järjestämiseen. Sastamalan läntisellä alueella Keikyän, Kiikan ja Pehulan 5.-6. luokkien oppilaiden opetus siirretään Äetsän koulun yhteyteen Sarkia-lukiolta vapautuviin tiloihin. Tällöin Keikyän koulun toiminta loppuu kokonaan.
Mouhijärvelle perustetaan yhtenäiskoulu, jossa ovat luokat esiopetuksesta alkaen 9. luokkaan saakka. Tässä yhteydessä Uotsolan koulun toiminta loppuu. Toteutus edellyttää yhteiskoulukiinteistön peruskorjausta ja laajennusta.
Läntisellä perusopetusalueella esiopetusta siirretään päiväkotiyksiköistä Pehulan ja Kiikan koulun tiloihin. Siten kouluista muodostuu 1.-4. luokkien yksiköt, joissa annetaan esiopetusta.
Kiikoisten Toukolan koululla tarjotaan esiopetusta ja siellä säilyvät luokat 1.-6.
“Lukiokoulutuksen järjestämiseen panostetaan jatkossa, siten Vammalan lukion vetovoima säilyy tulevaisuudessa ja tähän saakka tehty voimakas kehitystyö jatkuu”, Kares sanoo.
“Harmillista lukioverkkoselvityksen laatimisessa on ollut valtionvallan linjausten puuttuminen niin sanotun pienen lukion valtionosuuskorotuksen osalta. Tästä syystä laskelmat on tehty molemmista vaihtoehdoista: lisä säilyy tai se poistuu.”
Sastamalan kaupunginhallituksen toimeksiannosta laadittu Sastamalan lukiokoulutuksen perusselvitys on valmistunut tänään. Ennen kasvatus- ja opetuslautakunnan käsittelyä selvitys lähtee lausuntokierrokselle. Lautakunta käsittelee asian lokakuun viimeisenä päivänä. Keskeisimmät lukiokoulutusta ja muita palveluita koskevat peruslinjaukset tekee Sastamalan kaupunginvaltuusto joulukuussa.








Vielä taloudellisempaa olisi siirtää kaikki peruskoulua käyvät lapset kotiopetukseen niin helpottuisi kasvatusjohtajankin työt kerta heitolla!
…Hyvä! Se mitä aikoinaan vanhempamme ja isovanhemmpamme saivat aikaan, heittää Kares kaiken kaivoon. Miksi ei saman tien rakenneta yksi isooooooo koulu ja joka ikinen mukula sinne ykkösestä ysiin ja lukio päälle. Kaikki muut koulut lakkautetaan. Eiköstä tuolla jo säästöjä löydy??????????????????????????? Rakennetaan uimahalli ja “sittari,” parit urheiluhallit päälle ja taas kaupunki säästää. Vanhuksilta vaipat ja sapuskat pois, kerta viikossa molempia riittää ja taas kaupunki säästää….. Hyvä Sastamala, sykettä ja muuta sellaista ja kaikki haluaa muuttaa tänne , vain yhden koulun ja kolmen uimahallin ihana asuttava, perheystävällinen kaupunki SASTAMALA……………………………..
Mikä on Illon koulun tulevaisuus
mitä se illon koulu tähän kuuluu
Taitaa olla tärkeä yhdelle oikealle päättäjälle, sisäpiiriläiselle -siksi se varmaankin säästetään… tää on niin tätä!
Illossa luokat 1 – 4 ja oppilaita 26. Mites Keikyässä?
Keikyässä luokat 1 – 6 ja oppilaita 42.
tämä onkin ainoa järkevä ratkaisu ikäluokkien pienentyessä vai onko valittajat sitä mieltä että sellaisiakin kouluja kannattaisi pitää jossa on esim yhdysluokkia 1-4? opetusheikkoa, ei liikuntamahdollisuuksia yms yms….
Kun joka puolella niin vanhat päättäjät kuin uudet yrittäjätkin kilvan puhuvat että kunta tarvitsee uusia asukkaita ja veronmaksajia niin miten se asia että nyt suljetaan kaikki kyläkoulut ja ahdetaan niistä oppilaat jo valmiiksi täysinä oleviin.
Luokkakoot ovat jo nyt älyttömän suuria sastamalankin alueella niin ei jääne hirveästi varaa kasvatusjohtajan suunnitelmien jälkeen.
Tosin voidaanhan uusia kouluja rakennella mutta ei tehdä niitä kuten stormia tehtiin, eihän se tullut kuin 145% kalliimmaksi kuin alunperin suunniteltiin ja sitä vielä kokoomus käytti omana saavutuksenaan!
Eivät ne pikkukoulujen sulkemiset luokkakokoa kasvata vaan päinvastoin. Jos aikaisemmin oli toisessa koulussa 8 oppilasta ja toisessa 30, voidaan ne isommassa koulussa korvata kahdella 19 oppilaan luokalla.
Ehdottomasti, mutta kun se ei mene noin, otetaanko esimerkiksi stormin uusi koulu kun sehän nyt on kunnallinen “lippulaiva” miten siellä oppilasmäärät menevät?
Meinaatko, että Stormissa on kovinkin pahasti liian suuret luokkakoot?
Jonkin verran ongelmia saattoi aiheutua siitä, että sammaalaiset eivät suostu käyttämään kivaa kyläkoulua Illossa vaan haluavat lapsensa Stormiin. Toki ymmärrän sen, onhan siellä ihan erilaiset resurssit käytettävissä.
Jos ja jos. Pehulaan tulee 30 oppilaan ryhmät. Nyt ovat reilu 15 ja vajaa 15.
Kunhan vaan jossai koulussa tohon riittäis luokkahuoneet, mutta eipä taida riittää!
Ei se mitään, kun nyt saadaan Roismalaan Citymarket, olkaa lapset kiitollisia.
Miten Citymarket liittyy mihinkään?
Työttömät miehet opettelemaan linja-auton kuljettamista, alkaa h-moinen ralli pitkin laaja Sastamalaa. Älkää eksykö, sillä muita nimiä ei tienviitoissa ole.
Hah! tämä on hyvä!
Nyt on kuntavaaleissa panosta ! Vaalikarjalla mahdollisuus vaikuttaa kerrankin siispä lupaukset ehdokkailta kirjallisina,nimet alle , ettei käy niinkun tavallisesti eli unohdetaan mitä tuli vaalien alla luvattua .
Mitä lupauksia?
Meinaatko, että joku voisi sitoutua ylläpitämään pikkulukioita ilman valtion tukeakin? Maksakoon itse sitten.
Tuolla ajatusmaailmalla voisi sitten lopettaa puolet kunnan palveluista yms turhan päiväsistä….
Tai keskittyä sellaisten palveluiden tarjoamiseen, joita tarvitaan ja joihin on varaa. Niin kuin nyt ollaan tekemässäkin.
Kuten pukstaavi ja pallohalli, niihin on aina varaa kunhan tehdään sopimukset niin että ne velvoittavat.
Kasvatusjohtajamme suuressa viisauressaan istuu pukstaavin asioista päättämässä,on se hyvä että johonkin tärkeeseen meillä sitä rahaa riittää.
Joo rahaa riittää Pukstaaviin ja konsulteille ja seminaareihin ja kokouksiin…
Ja se verkostolukiorehtorikin piti palkata, miksi?
ASIAA!
Lukioiden lakkautus ja lukion vaihdos kesken lukion tulee olemaan huonoa aikaa tuleville abiturienteille, joilla kirjoitukset ovat juuri tulossa: uudet opettajat, aikataulut, pidemmät koulumatkat jne. Stressitason kasvu varmaa muutenkin stressaavaan aikaan.
Parempi mennä Suodenniemeltä Lavian lukioon (kiikoislaiset siellä käyvätkin), Mouhijärveltä Nokian ja Tampereen lukioihin ja Kiikasta ja Keikyästä Huittisiin, eivät ole sitten Sastamalan päättäjien harmina nuo lukioikäiset!
Oikein sanottu ja aateltu!!
Hieno havainto. Kannatan!!
Ensimmäinen ajatus tästä uutisesta: ei, ei, ei, EI!!
Miksi kaikki täytyy aina muuttaa huonompaan suuntaan? Isommat yksiköt, enemmän ongelmia ja rauhattomuutta. Nämä muutosehdotukset eivät olisi hyväksi niin “syrjäkylien” lapsille ja nuorille tai “keskustakouluissa” käyvillekään. En taidakaan enää suunnitella muuttavani perheeni kanssa takaisin Sastamalaan. Onneksi saan kauhistella tätä Sastamalan “kehitystä” ulkopuolelta, enkä ole mukana uppoavassa laivassa.
Kyllä se muuttoliikenteen suunta ja pientaajamien kutistuminen jatkuu kuten tähänkin asti. Turha sitä on muutaman oppilaan pienkouluja tekohengittää pidempään kuin on inhimillisesti ajateltuna pakko.
Ikävä juttu tietysti harvaan asuttujen alueiden asujaimistolle, mutta minkäs mahtaa. Väistämättömiä asioita voidaan yrittää lykätä, mutta pitkäaikaiskehitykseen sillä tuskin on vaikutusta.
Sarkia – lukion tyhjeneviä tiloja täytetään 5 – 6 luokkalaisilla, jonka seurauksena Keikyän loppu loppuu. Ne tyhjät tilat ei sitten ole ongelma? Esiopetusta siirretään Pehulan ja Kiikan koulujen 5 – 6 luokkalaisten jäljiltä tyhjeneviin tiloihin. Mitä siirretään tyhiin esikouluihin? Mahtaako Kareksen omat muksut olla muuten jo siinä iässä että ovat Keikyän ala – asteen suorittaneet?
Se punkalaitumelainen naisehdokas joka lehdessä ilmoitti että huittislainen meno ei kiinnosta niin tässä on sitten pirkanmaalainen vastine sille menolle. Onnea vaan Punkalaitumelle!
Kyllä taas nähdään kuntaliitoksen hyödyt! Mitäs kaupunki meinaa tehdä työttömäksi jääville opettajille? Onko kaikille varmasti työpaikkoja?
Entä kenen mielestä on oikeasti hyvä idea laittaa 5-6 luokkalaiset yläasteikäisten kanssa samaan? Itse muistan kun 13-vuotiaana yläasteelle meno oli lähellä, ja meille sanottiin esimerksi että “ei siellä välitunnilla tehdä mitään muuta kun jutellaan ystävien kanssa”. Oltiin kaikki ihan kauhuissamme, että eikö saada siellä enää pelata jalkapalloa! Kyllä lasten pitää saada olla lapsia, ja tämä veto kyllä vie siitä paljon pois!! Mielestäni huonoin idea koko Sastamalan historiassa (ja sillä on ollut paljon huonoja ideoita).
Mouhijärvellä on vitos-kutoset yläasteikäisten kanssa….
Aamen koko Sastalamalle!!!!
http://www.tyrvaansanomat.fi/Uutiset/1194742976567/artikkeli/sastamalan+pikkulukiot+saastyvat+toistaiseksi.html
mutta on valittu SAATTOHOITO, pelastukoon ken voi!
klo 19:11 tuohan on vanha uutinen, miksi tuollaisen tänne olet tuonut. Eihän tässä kaupungissa tarvitse kulua kuin pari kuukautta niin taas päätetään toisin! Edelleen on voimassa Kareksen pääpäättäjiltä saama ehdotus pikkulukioiden sulkemisesta! Miettikää ihmiset ketä äänestätte, joka puolueesta löytyy reuna-alueiden puolestapuhujia ja sellaisia, jotka vain peesaavat virkamiehiä ja kansanedustajaa… Miettikää ja Äänestäkää oikein!
Niinpä niin, se on vanha uutinen ja se on laitettu juuri siksi että huomataan miten tuuliviirimäistä on päättäjien toiminta paikkakunnalla!!!