Ford Store Levoranta taipui Halkbankille

Ford Store Levoranta
Ford Store Levorannan taistelu ei riittänyt kukistamaan vastustajaa. Kuva: CEV.

Mestarien liigassa Ford Store Levoranta ei onnistunut pääsemään niskan päälle, kun se isännöi Halkbankia. Turkkilaisjoukkue vei ottelun 0-3.

Erät päättyivät vieraille selkein luvuin 21-25, 18-25 ja 21-25.

Kohtaaminen oli joukkueiden toinen. Ottelu pelattiin Turussa Kupittaan palloiluhallissa.

Halkbank oli isäntiä parempi niin syötöissä, hyökkäyksissä kuin torjunnoissakin. Varsinkin erien lopuissa vieraiden kovuus tuli esiin. Joukkueen tehomieheksi nousi serbialainen yleispelaaja Nemanja Petric.

“Ensimmäinen erä harmittaa tosi kovasti. Me tehtiin lopussa selkeitä virheitä ja kaveri voitti niiden avulla erän. Toiseen erään katosi syöttövastaanotto. Kolmanteen saatiin sentään kunnon kapina aikaan ja pelistä jäi vähän parempi maku”, luonnehti Ford Store Levorannan päävalmentaja Sami Kurttila.

“Halkbank on huikea hyökkäysporukka ja sillä on viisi kovaa hyppysyöttäjää. Hyökkäyksen voimassa ja aggressiivisuudessa nähtiin se ero heidän ja meidän välillä”, hän sanoi.

Passari Mikko Esko kehui myös vastustajan kovuutta. “Tasoero tuli pelissä selväksi. Kovuus on vastustajalla rautaa. Me pysyttiin erissä mukana aika pitkälle, mutta lopussa vastustaja oli aina kovempi. Ei me niin huonosti pelattu, mutta se ei vaan tällä tasolla riittänyt”, totesi Esko.

Voitto olisi siloittanut sastamalalaisten tietä kohti tavoitetta eli pudotuspelejä. Niihin selviää viidestä lohkosta kaikista kaksi parasta sekä lisäksi kolme parasta lohkokolmosta.

Ford Store Levorannalla on Mestarien liigassa seuraavaksi edessä vieraspelit, joita isännöivät Friedrichshafen ja PAOK.

“Periksi ei anneta ja kyllä mennään täysillä loppuun asti”, vakuutti Sami Kurttila.

TILASTOT

  • Nimetön

    Oisko Kaupunkin satsata sama summa vaikka suunistukseen niin voitai olla vaikka Jukolan voittajia

    • Nimetön

      ota sää pihkaniska kartta ja kompassi kouraan ja eksy sinne paju puskaas

  • Nimetön

    Tai eläkeläisten hiihtoon. Sieltähän tuli jo maailman mestaruuskin.

  • Nimetön

    Totta, sm -liigassa kaatuu, mutta mestereiden liiga onkin eri asia. Ei sinne pitäisi tommoisella joukkueella lähteä. Pelaajat ovat vaan valitettavasti liian vanhoja tai liian huonoja tuolle tasolle. Yksikään Valepan pelaajista ei mahtuisi esim. Halkbankin kokoonpanoon -todennäköisesti eivät edes vaihtopenkille. Ja Valepan vaihtopelaajat sitten. Anssi Vesanen, Arttu Lehtimäki ym.

  • Nimetön

    Aamulehti kirjoitti aivan niinkuin asiat ovat. Joukkueiden ero oli kuin kotimaan ykkössarjan ja mestaruussarjan ero. Valepa pelasi tasonsa mukaan, mutta se ei riitä Euroopan kentillä. Pärjätäkseen Valepa tarvitsisi Hernandezin kaltaisia pallontappajia pari kappaletta.Nykykokoonpanolla ei Mestarien Liigassa pärjää.Lauttakylässä syntyneen Tuntemattoman Sotilaan iltarukousta mukaellen; Varjele näitä Valepan herroja etteivät he toista kertaa päätänsä Mestarien Liigaan löisi.

  • piski

    käykö nää valapaliset kunnon töissä vai platkutteleeko ne pelkkää palloo isot miehet, hyi hävetkää

  • piski

    siis korjaan valepalaiset käykö kunnon töissä kun ei platkkuttele palloo

  • KupittaakoVaiEiköKupita

    Eihän kukaan kai ihan tosissaan uskonut että Valepa Halkopankin Kupittaalla voittaa? Tai edes yhtä erää siltä saada? Siis ihan oikeesti! Jos vähääkään on laijia seurannut, niin lopputuloksen saattoi tietää jo ensimmäisen pelatun pallon jälkeen! Mesko kyllä julkisuudessa koetti uskoa voittoon ja jälkeenpäinkin sen arveli olevan olleen mahdollista, mutta unohti että hän pelaa itse väärässä joukkueessa tällä erää, eikä sellaisessa jossa pelasi parhaina päivinään mm. Italossa? Halkobankin passarikin oli tällä erää selkeästi parempi kuin Mesko konsanaan.

Kommentointi ei ole käytössä.