Punkalaidun etsii sisällöntuottajia sosiaaliseen mediaan – “Kunnalla paljon tarjottavaa niin asukkaille kuin matkailijoillekin”

Punkalaitumen tori on toiminut myös ulkoilmaelokuvateatterina. Arkistokuva. 

Punkalaitumen kunnan toteuttamassa #punkalaitumelaiset –kampanjassa entiset ja nykyiset punkalaitumelaiset saavat kertoa tarinansa ja jakaa elämäänsä vuoden 2021 aikana.

Kampanja toteutetaan sosiaalisessa mediassa. Tilit on luotu Facebookiin ja Instagramiin, kummastakin kampanjan tilin löytää nimellä punkalaitumelaiset.

Kampanjalla halutaan osoittaa, että kuntana Punkalaitumella on paljon tarjottavaa niin asukkaille, kuin matkailijoillekin ympärivuotisesti.

Kampanjaan voi hakea kuka tahansa entinen tai nykyinen punkalaitumelainen, kuitenkin vähintään 15 vuotta täyttänyt henkilö. Henkilöhaku alkaa 18.11. ja päättyy 9.12. Valitut henkilöt tuottavat sisältöä yhden viikon ajan vuorollaan vuoden 2021 aikana edellä mainittuihin sosiaalisen median kanaviin.

Tuotetun sisällön tulee jollain tavalla liittyä Punkalaitumeen, mutta muuten henkilöt saavat täysin vapaat kädet. Mahdollisuuksien mukaan kaikki sisältö tullaan julkaisemaan reaaliajassa.

Kunnan henkilöstö tuottaa kampanjaan sisältöä tammikuun ajan. Hakijoille ei makseta korvausta, mutta jokainen hakija osallistuu 100 euron lahjakortin arvontaan. Lahjakortin voi käyttää omavalintaiseen punkalaitumelaiseen liikkeeseen.

Fakta:

Mikä: #punkalaitumelaiset –kampanja: Kerro tarinasi. Jaa elämääsi.

Missä: Facebook / Punkalaitumelaiset ja Instagram / @punkalaitumelaiset

Milloin: Henkilöhaku 18.11. – 19.12.2020, toteutus vuonna 2021

Lisätietoja kampanjasta matkailusihteeri Tiia Korhonen, p. 040 665 0446